حامیان محیط زیست آذربایجان5 میلیون هوادار تورک قشقایی تراختور

TIRAXTURUNQ 5 MILYON QAŞQAILI YARDIMÇILARI

تبریز سسی : یک زمانی اینچنین بود:

لجن درمانی در دریاچه ارومیه

امروزه مردم جهان به بهداشت و زیبایی خود توجه خاصی دارند و هزینه زیادی را در سبد خانواده برای خرید محصولات بهداشتی، آرایشی و درمان و پیشگیری از بیماری های خود منظور می کنند.

 البته هر جا امکان استفاده از مواد طبیعی و دستورات بهداشتی درمانی کم عارضه برای این منظور فراهم بوده خواهان بیشتری را جذب کرده است، به طوری که آرام آرام انـواع طـب مکمل مانند «همیوپاتی»، «لیزر تراپی»، «لجن درمانی»، «طب سوزنی»، «تغذیه درمانی» و... جای خود را در عرصه های درمانی کشورها باز می کند که هم برای پزشکان و تلاشگران عرصه بهداشت و درمان جذابیت خاصی دارد و هم برای بیماران و نیازمندان.

 

دریاچه ارومیه در طول تاریخ همواره برای استفاده از خواص درمانی آن مورد توجه بوده است. طبیعت زیبای استان آذربایجان غربی به خصوص دریاچه ارومیه که یکی از مهم ترین پارک های حفاظت شده بین المللی است، این امکان را برای کشور فراهم کرده تا به کمک تکنولوژی های جدید و برتر مثل بیوتکنولوژی و بهره برداری اصولی و استحصال مواد معدنی از این دریاچه بتوان ضمن حفظ محیط زیست طبیعی آن کمک موثری هم به توسعه استان و کشور کرد.

 

از سال های گذشته آب و نمک و لجن دریاچه ارومیه برای درمان بیماری های پوستی، مفصلی، بیماری های زنان و روان درمانی مورد استفاده قرار می گرفته است. باید گفت غیر از خواص درمانی این دریاچه که در حال حاضر نیز در حمام های لجن یا کنار دریاچه به صورت سنتی استفاده می شود، از حدود50 سال پیش از گل (لجن) و آب و نمک دریاچه بحر المیت که خواصی مشابه دریاچه ارومیه دارد، در ساخت محصولات آرایشـی و بهداشتی نیز استفاده می شود و این موضوع باعث احداث کارخانجات مختلف تولید لوازم آرایشی و بهداشتی در کنار دریاچه بحرالمیت شده است.

 

اغلب بیماری های کلاژن پوستی مفصلی که منشاء سایکوسوماتیک (روحی - جسمی) دارند با لجن و نمک دریاچه هایی شبیه دریاچه ارومیه قابل درمان هستند. همچنین می توان از خواص درمانی نمک دریاچه ارومیه در درمان بیماری های تنفسی مثل آسم و برونشیت و انواع سینوزیت ها نیز بهره برد.

 

با توجه به نتایج تحقیقی که به مدت دو سال و نیم به طولانی انجام شده  ودر آن از مراکز مختلف درمانی مشابه در کشور آلمان و اردن بازدید به عمل آمده، می توان به واقع اذعان داشت با بهره گیری از متدهای جدید درمانی و ساخت مراکز درمانی مدرن در کنار دریاچه ارومیه نیز می توانیم نه تنها در توسعه صنعت توریسم بلکه در کمک به بیماران نیازمند گام های موثری را در کشور برداریم. ضمن اینکه این گونه مراکز می توانند کمک موثری به ارتقای آموزش روش های جدید درمانی در سیستم بهداشتی - درمانی کشور کرده و خود تبدیل به محیط علمی مرجع برای سایر کشورها از جمله کشورهای همسایه شوند.

 

هتل بندر شرفخانه در ساحل شمالی دریاچه ارومیه

 

این منطقه دارای موقعیت منحصر بفرد برای تورهای آب درمانی و لجن درمانی می باشد.

 

مجتمع جهانگردی بندر شرفخانه در زمینی به وسعت 100 هزار متر مربع با داشتن یک هتل پنج طبقه با 53 سوئیت یک و دو خوابه با تاسیسات و امکانات رفاهی شامل رستوران،استخرهای سرپوشیده و روباز ،لابی و کافی شاپ مکانی مناسب برای اقامت گردشگران و گذراندن اوقات فراغت خانواده ها می باشد.

 

بندر شرفخانه بزرگترین بندر دریاچه ارومیه و یکی از مراکز مهم گردشگری آذربایجان شرقی در شمال دریاچه ارومیه و در 75 کیلومتری شهر تبریز واقع است و خط آهن سراسری ایران به اروپا و ترکیه از این شهر می گذرد. سالانه هزاران توریست داخلی و خارجی برای شنا و تفریح و دیدن سواحل زیبا به این بندر مسافرت می کنند و هزاران توریست طبی از نقاط مختلف کشور برای درمان بیماریهای پوستی و رماتیسمی و اعصاب و بیماریهای زنان و ... میهمان این شهر هستند.

 

ویژگیهای آب در یاچه ارومیه

دریاچه ارومیه در حدود شش هزار کیلومتر مربع مساحت داشته و به عمق متوسط آن حدود 60 متر است.

 

این دریاچه دارای 56 جزیره است که جزیره شاهی تنها جزیره مسکونی آن است. در این جزیره تعدادی چشمه با آب معدنی مشاهده می شود.

 

شوری آب دریاچه ارومیه خیلی زیاد است بطوریکه میزان نمک محلول در آن دو برابر اقیانوس ها است به همین جهت است که هیچ ماهی و نرم تنی به جز یک گونه از سخت پوستان بنام آرتمیا در آن زندگی نمی کنند و به همین علت نیز آب آن هیچ وقت یخ نمی زند و از زمانهای قدیم آب دریاچه ارومیه به علت املاحی که دارد مورد توجه بیماران پوستی بوده است

در بحث ماساژ درمانی از شیوه های مثل سنگ درمانی و لجن درمانی هم صحبت به میان می آید ضمن اینکه بشر از روزگاران قدیم برای حفاظت زخم های خود از خاک رس مرطوب استفاده می کرده است. آب دریاچه ارومیه از دسته ی آبهای کلرید سدیم می باشد بدین لحاظ می توان از آب دریاچه در درمان بیماریها استفاده کرد. آشامیدن آبهای کلرید سدیم غلظت صفرا را پایین می آورد و در نتیجه ترشح صفرا بهتر جریان می یابد.

 

گل دریاچه ارومیه

 

که به شکل خمیری سیاه رنگ است که دارای خاصیت درمانی می باشد.در گذشته این گل و لجن را به خارج و کشورهایی چون روسیه صادر می کردند .

 

از گل در یاچه می توان در درمان بیماریهایی چون رماتیسم و آرتروز و بیماریهای زنانه و غیره استفاده نمود که طبق آماری که در محل گرفته شده اکثریت قریب به اتقاق مراجعه کنندگان به دریاچه از اثرات در مانی گل استفاده کرده اند و رضایت کاملی از این گل داشته اند.

 

گل دریاچه ارومیه جزء گلهای کلروره است و گلهای کلروره خاصیت تقویت کننده دارند


نوشته شده در 1391/07/14ساعت 09:14 ب.ظ توسط bəxtiyar نظرات (0)


Design By : Pichak